Zanist Institute
Zanist Institute
  • دەربارەی ئەم بەشە
  • کۆرسەکان
  • ستافی ئەم بەشە
  • هەواڵ و ئاگاداری
  • سیمنارەکان
  • گەلەری

دەربارەی بەشی کۆمپیوتەر

بەشی زانستی کۆمپیوتەر دامەزراوە لە ساڵی (2011) دا کاتێک پەیمانگەی زانستی ناحکومی دروست بوو ، خوێندن لە بەشی زانستی کۆمپیوتەردا (5) ساڵە بۆ بەدەست هێنای دبلۆما لە زانستی کۆمپیوتەر ئەم پەیمانگەیە دەبێتە خاوەنی ناوبانگێکی باش لە بواری کۆمپیوتەر لە کوردستاندا . خوێندن لە پەیمانگەیە خوێندکاران بەهێز دەکات لە بواری بەرنامە ڕێژی/سیستەم ، پێشخستن / چارەسەرکردنی کێشەکان ، مۆبایل ئەپڵیکەیشن ، نێت وۆرکی کۆمپیوتەر . لە قۆناغی چوارەوە بەرنامەی خوێندن دەبێتە دوو بەش ( پرۆگرامین ، نێتۆرکین) خوێندکاران خۆیان یەکێک لەو بەشانە هەڵدەبژێرن بە ئارەزوی خۆیان ، وە لە پلانی پەیمانگەدا هەیە دوو لقی تریش بکاتەوە کە ئەوانیش داتابەیس و وێب دیزاینە .

دید و ئامانجی ئەم بەشە

ئامانجی بەشەکەمان ئەوەیە ببێنە پیشڕەو لە پایمانگەکانی کوردستان لە فێرکردنی نەوەی داهاتوو تەکنیک کار لە بواری پیشەسازی و بازرگانیدا ، بەرنامەکەمان ئەوەیە کە بە باشترین شێوە و جۆر خوێندکاران پێبگەیەنین لە بواری کۆمپیوتەر و سۆفتوێر دیزاین کە بەشیوەی تایبەتی ئامادە دەکرێت بۆ جێ بەجێ کردن و بەکارهێنانی تازەترین تەکنیک مۆبایل و کۆمپیوتەر ، ئەم بەشە ئەیەوێت باشترین خیبرە لە بواری کۆمپیوتەر ئایتی دابین بکات بۆ خوێندکارەکانی لە کەش و هەوایەکی هاورێیانەو ناڕەسمی .

بەرنامە سازی و و دیزاین و سۆفتوێر و کۆمپیوتەر نێتۆرک هەندێک لەو بەشانەن کە خوێنکار دەیان خوێنێت . هەموو کۆنسێپتە تیۆریەکان سەپۆرت دەکرێت بە تاقیگە باشەکانمان .

کاریگەری و ئەنجام :

بە بڕوانامەی دبلۆمای کۆمپیوتەر دەرچووەکان دەتوانن هەر چانسێک هەبێت لە بواری پرۆژەی سۆفتوێر و دیزاین و بەرنامە سازیدا کاری تێدا بکەن ، هەروەها لە بوارەکانی وێب دیزاین ، بەرێوەبردنی داتابەیس ، سکوێرتی کۆمپیوتەر ، ئەپڵیکەیشن مۆبایل و ، سسیتەمی کۆمپیوتەر ، سیستەمی بەڕێوەبردن ، نێتۆرکی کۆمپیوتەر ، پەیوەندیەکان و سەپۆرتی بەکارهێنەر

ئەنجامی خوێندن لەم بەشە

بەدەست هێنانی بڕوانامەی دبلۆم لە زانستی کۆمپیوتەر خوێندکاران دەتوانن زۆر هەلی کاریان دەست بکەوێت لە پرۆژەی سۆفت وێر دیزاین و بەرنامەسازی لە کۆمپانیاکاندا لە بوارەکانی


(Web Design , Database Management , Computer Security , Mobile Application , Computer System , System Management , Computer Networking , Communication )


بۆ گەشتن بە ئامانجی ئەم بەرنامەیە ، ئامانجی فێربوونی فێرخواز ئەمانەی خوارەوە دەگرێتەوە
• خوێندکار توانای دیارکردنی تایبەتمەندیەکانی سیستەمی کۆمپیوتەر و سۆفتوێر دەبێت .
• خوێندکاران دەتوانێت ڕونکردنەوە بدات دەربارەی پرۆسەی جیبەجێکردنی دیزاین پیشخستنی تەکنەلۆژیایی زانیاری .
• خوێندکار توانای جێبەجیکردنی بڕیاردان ی دەبێت لە بواری کێشەکانی کۆمپیوتەردا بە شیوەی تیۆری و پراکتیکی .
• خوێندکار توانای دیاریکردنی کێشەکانی سۆفتوێری کۆمپیوتەری دەبێت .


 ساڵی یەکەم  پۆینتی وانەکان
  پەروەردەی ئیسلامی
x
  زمانی کوردی x 
  زمانی عەرەبی x 
  زمانی ئینگلیزی x 
  بیرکاری x 
  فیزیا x 
  مافی مرۆڤ x 
  ئینتەرنێت x 
  تەکنەلۆژیای زانیاری x 
  ویندۆزس x 
  وۆرد x 
  جینۆساید x 
 کۆی گشتی  xx  
 ساڵی دووەم  پۆینتی وانەکان
  پەروەردەی ئیسلامی
x
  زمانی کوردی x 
  زمانی عەرەبی x 
  زمانی ئینگلیزی x 
  بیرکاری x 
  فیزیا x 
  ئێکسڵ x 
  ئەکسس x 
  پاوەر پۆینت x 
  فۆتۆشۆپ x 
 کۆی گشتی  xx  
 ساڵی سێیەم  پۆینتی وانەکان
  زمانی کوردی
x
  زمانی عەرەبی x 
  زمانی ئینگلیزی x 
  بیرکاری x 
  فیزیا x 
  سیسکۆ x 
  وۆرکستۆن x 
  HTML x 
  لینۆکس x 
  ڤیژوەڵ بەیسك x 
 کۆی گشتی  xx  
لە دوو ساڵی کۆتایی خوێندنی ئاکادیمی بەشی زانستەکانی کۆمپیوتەردا هەرسێ بەشەکە کۆرسەکانیان بە پێ ی هەڵبژاردەی فێرخوازەکە دەگۆڕێت ، ئەو وانانەی کە لە دووساڵی کۆتایی بەشی نێتۆرکدا دەخوێنرێن بریتین لە :
 ساڵی چوارەم ( نێتۆرک )  پۆینتی وانەکان
  کوردۆلۆجی
x
  زمانی ئینگلیزی x 
  بیرکاری x 
  CCNA x 
  GSM x 
  ویندۆز سێرڤەر x 
  MIS x 
  Information Security 6 
  وێب x 
  Network Database x 
 کۆی گشتی  xx  
 ساڵی پێنجەم ( نێتۆرك )  پۆینتی وانەکان
  کوردۆلۆجی
x
  مەدەنی x 
  زمانی ئینگلیزی x 
  سیسکۆ x 
  لینۆکس x 
  ویندۆز سێرڤەر x 
  SQL Server x 
  وایەرلێس x 
 کۆی گشتی  xx  
ئەو وانانەی کە لە دوو ساڵی کۆتایی بەشی پرۆگرامیدا دەخوێنرێن بریتین لە :
 ساڵی چوارەم ( پرۆگرامین )  پۆینتی وانەکان
  کوردۆلۆجی
x
  زمانی ئینگلیزی x 
  بیرکاری x 
  C++ x 
  جاڤا پرۆگرامین x 
  SQL Server x 
  MIS x 
  Information Security x 
 کۆی گشتی  xx  
 ساڵی پێنجەم ( پرۆگرامین )  پۆینتی وانەکان
  کوردۆلۆجی
x
  مەدەنی x 
  زمانی ئینگلزی x 
  جاڤا پرۆگرامین 2 x 
  C# x 
  بیژوەڵ بەیسک x 
  مۆبایل ئەپڵیکەیشن x 
  تەکنەلۆژیای مۆبایل x 
 کۆی گشتی  xx  
#

نەهرۆ عثمان ڕشید

سەرۆک بەشی کۆمپیوتەر
بەکالۆریۆس لە بیرکاری و کۆمپیوتەر
Nahro@zanist.org
#

خونچە مصطفی

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە ژمێریاری و ئایتی
Khuncha@zanist.org
#

چێوان جلال محمد

وانەبێژ
بەکالریۆس لە زانستی کۆمپیوتەر
Chwean@zanist.org
#

ئالان ئەنوەر عبداللە

وانەبێژ
دکتۆرا لە زانستی ماڵتی میدیا و وێنەی دیجتاڵی
Alan@zanist.org
#

هەوار هادی جعفر

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە زانستی کۆمپیوتەر
Hawar@zanist.org
#

ئاکۆ ستار محمد امین

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە زانستی کۆمپیوتەر
Ako@zanist.org
#

ڕێباز قادر احمد

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە فیزیا
Rebaz@zanist.org
#

هاوسەر علی حمە رەشید

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە بیرکاری
Hawsar@zanist.org
#

چنار ابوبکر نوری

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە زمانی عەرەبی
Chnar@zanist.org
#

سەربەست احمد محمد

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە زمانی کوردی
Sarbast@zanist.org
#

هاوبەش عمر کریم

وانەبێژ
ئەندازیاری کارەبا
Hawbash@zanist.org
#

هەڵۆ خلیل شەریف

وانەبێژ
بەکالریۆس لە زانستی کۆمپیوتەر
Halo@zanist.org
#

هاوناز محمد حمە صاڵح

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە ئامار و کۆمپیوتەر
Hawnaz@zanist.org
#

شارا حسن ڕەشید

وانەبێژ
بەکالۆریۆس لە ئامار و کۆمپیوتەر
Shara@zanist.org